Attēlā ''Līvānu ķiploks'' saimniece Viola Reinholde

Par mums

Tur pat pie Līvāniem, Turku pagastā jau sešus gadus aktīvi darbojas Viola un Māris REINHOLDI savā saimniecībā, ko tuvā un tālā apkārtnē pazīst pēc preču zīmes «Līvānu ķiploks» ražojumiem. Tomēr stāsts gan par darbasparu, gan lokālpatriotismu, gan darbošanās idejām aizsācies jau ievērojami agrāk. 
      – Vēl padomju laikos, kad biju maza meitene, vecāki audzēja ķiplokus, burkānus un citus dārzeņus un pārdeva tos Ļeņingradā. Par šo naudu gan iztika no-pelnīta, gan māja uzcelta,  – stāsta Viola. – Tad sekoja juku laiki, kad tālie tirgi vairs nebija pieejami. Izaudzēto vēl kādu brīdi mēģināja pārdot Daugavpilī, bet drīz vien šī darbošanās izsīka.  Savu uzņēmumu SIA «Revima» Viola un Māris nodibināja 2015. gadā, kad ģimene uzrakstīja savu pirmo biznesa plānu, ieguva Eiropas Sociālā fonda līdzekļus un vecākiem piederošo zemi apstādīja ar kārkliem. Tomēr šim produktam no stādīšanas līdz ražas novākšanai jāgaida 5 gadi (šogad tieši tie būs pagājuši), bet katrs projekts prasa arī īstermiņa izpildi. Rein­holdi nolēma no kārkliem pīt groziņus un pārdot tos gadatirgos. Reizē līdzi «paķēra» kādu piemājas saimniecībā izaudzētu dārzeni. Te arī viņi no­vēroja, ka liels pieprasījums ir pēc ķiplokiem, un nolēma: kāpēc gan neaudzēt ķiplokus? Mamma no savas pieredzes vienmēr teica: «Ķip­loks visos laikos ir gājis.» Ti­ka uzrakstīts nākamais projekts Lauku atbalsta dienestam tehnikas iegādei un 2016. gadā pushektārs ze­mes apstādīts ar ķiplokiem. Tie saauga ļoti labi, visu iz­audzēto izdevās arī realizēt, tādēļ apstādāmās platības saimnieki nolēma palielināt.
– Apstādot lielāku platību, vairāk kļūst arī mazo un brāķēto ķiploku. Arī ziedu daudzums ir ievērojams, – skaidro Viola. – Ko darīt? Ne­kad pat prātā nav ienācis, ka vienkārši tāpat varētu izmest pārtiku! Tādēļ 2017. gadā nolēmām uzsākt mājražošanu. Toreiz tapa tikai 40 burciņas ziedu pastas, bet šogad saražoti jau tūk­­stoši. Pašlaik jau varam lepoties ar 6 veidu ziedu pas­­tām, 7 veidu ķiploku pas­tām «Asumiņš» un ci­tiem produktiem. 
Avots: SIA ''Brīvā Daugava''
0